تبلیغات
مهاجرت به کانادا و مهاجرت به استرالیا و اقامت - شرایط کاری در ترکیه و مهاجرت به آن
 

شرایط کاری در ترکیه و مهاجرت به آن

نوشته شده توسط :beyad mandani
پنجشنبه 28 مرداد 1395-09:18 ق.ظ

عنوان : شرایط اقتصادی ترکیه و راه اخذ مجوز کار در این کشور


ترکیه کشوری که در بین دو فرهنگ کاملا متفاوت قرار دارد و این موضوع باعث تاثیر گرفتن این کشور از هر دو کشور میشود.اما همچنان با تکیه بر فرهنگ گذشته خود توانسته از این موقعیت یعنی واقع شدن در بین غرب و شرق بهترین استفاده را بکند و  و از نظر علمی و دانشگاهی و یا اقتصادی در سطح خوبی قرار بگیرد.بیشترین جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل میدهد و به همین دلیل به یک مقصد خوب برای مسلمانان برای مهاجرت,کار ویا حتی تفریح تبدیل شده است.اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و مدرن است که هر روز گستر ده تر میشود.ترکیه در زمینه ایجاد اشتغال برای جوانان در زمینه های فراوانا فعالیت های گسترده ای کرده است.

اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و مدرن است که هر روز گستر ده تر میشود.ترکیه در زمینه ایجاد اشتغال برای جوانان در زمینه های فراوانا فعالیت های گسترده ای کرده است. به عنوان مثال در زمینه کشاورزی که با ایجاد زمینه های لازم باعث ثبت رتبه هفتم برای این کشور در دنیا در زمینه تولیدات کشاورزی شد.همچنین بخش حمل و نقل و بانکداری این کشور روند رو به رشد و مثبتی داشته است.همین عموامل باعث جلب کردن توجه نیروی کار مهاجر به این کشور شده است و متقاضیان کار برای کار در کشوری که بستر مناسب و آرامی در اقتصاد دارد اقدام میکنند.یکی درگیر از عواملی که بیشترین نقش را در رشد اقتصادی ترکیه را داشته صنعت پوشاک و نساجی این کشور بوده است به نحوی که پوشتک این کشور به برند قابل اطمینانی برای سرمایه گذاری در میان تجار تبدیل شده است.

وضعیت فعلی صنعت نساجی و پوشاک ترکیه

اگرچه سابقه صنعت نساجی در ترکیه به قرن هفده میلادی در امپراتوری عثمانی بازمی‌گردد، اما صنعت نساجی در قرن بیستم و با تاسیس کشور ترکیه وارد دوره نوسازی و مدرنیزاسیون شد. بالطبع با رشد کمی و کیفی صنعت پارچه بافی این کشور به‌عنوان لکوموتیو صادرات، بخش پوشاک آماده مصرف(Ready-to-wear) هم به مرور رشد کرد‌. در دو دهه اخیر همواره بیش از 10درصد کل صادرات ترکیه از آن این صنعت بوده است، جالب است بدانیم تقریبا نیمی از صادرات پوشاک ترکیه به کشورهای اتحادیه اروپا تعلق دارد‌. آلمان، انگلستان، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، هلند، دانمارک، آمریکا، بلژیک و سوئد مقاصد اصلی صادراتی این کشور به شمار می‌آیند.

 وضعیت مناسب صادرات صنعت پوشاک ترکیه دلایل متعددی دارد که در ادامه برخی از این موارد را بررسی خواهیم کرد:

    ترکیه از نظر مواد اولیه نساجی کشوری غنی به شمار می‌آید و هفتمین کشور تولیدکننده پنبه در جهان است.
     ترکیه موقعیت جغرافیایی مناسبی در میان اروپا و آسیا داشته و از طریق دریای مدیترانه با آفریقا در ارتباط است. درحالی که بخش تولید در استان‌های داخلی و آسیایی ترکیه به سرعت در حال رشد است، استانبول با مراکز خرید متعدد و حضور برندهای ترک و خارجی در حال تبدیل شدن به پایتخت مد جدید در کنار شهرهای پاریس، میلان، نیویورک و لندن است.
     این کشور دارای نیروی کار جوان و ماهر در بخش پوشاک و نساجی است‌. هم بخش دولتی و هم سازمان‌های غیردولتی از نیروی کار با آموزش‌های فنی به منظور حفظ سطح مهارت آنها حمایت می‌کنند‌. نیروی کار ترکیه از نیروی کار آسیایی ماهرتر و از نیروی کار اروپایی ارزان‌تر است.
     شرایط نیروی کار در صنعت پوشاک ترکیه به مراتب مناسب‌تر از کشورهایی نظیر بنگلادش و چین است و مشکلات مربوط به سلامتی و شرایط انسانی کار در این کشور کمتر از رقبای آسیایی خود است.


یکی از متقاضیان جدید و فراوان مهاجرت به ترکیه تولید کنندگان پوشاک ایرانی میباشند که با توجه به بستر مناسبی که کشور ترکیه برای تولید کنندگان پوشاک فراهم کرده باعث خروج موج فراوانی از تولید کنندگان ایرانی به سمت ترکیه شده است. 

در مقاله زیر توضیحاتی در زمینه مهاجرت به ترکیه و گرفتن اجازه کار با روشهای مختلف توضیح داده شده است.

نحوه اخذ اجازه کار در ترکیه

آخرین قانون مربوط به اشتغال خارجیان در ترکیه در سال 2003 به تصویب رسیده است. با این قانون هدفش این است که از مسیر های طولانی برای اخذ مجوز کار جلوگیری کند به این منظور که قبلا صادر کردن مجوز کار برای مهاجرین از طرف چند مرکز باید تایید میشد و به فرد ارائه میشد اما با تصویب این قانون این کار را فقط یک اداره انجام میدهد.

بر اساس قانون شماره 4817 سه نوع اجازه کار پیش بینی شده است. این گروهها شامل اجازه کار مدت دار و نامحدود برای کارکنان وابسته و کارکنان مستقل و موارد استثنائی می باشد. بر اساس قانون خارجیان می توانند از اجازه کار مدت دار ویا نامحدود به شرط به جا آوردن شرایط مورد نیاز، استفاده کنند. مدت اعتبار اجازه کار مدت دار بر اساس قرارداد کار یکسال بوده و برای کار در محل کار مشخص و حرفۀ خاصی صادر می گردد. پس از پایان یکسال اجازه کار برای همان شغل و محل کار تا سه سال دیگر تمدید می شود. پس از سه سال نیز این مجوز تا شش سال می تواند تمدید گردد.درصورتیکه یک تبعه خارجی حداقل هشت سال به صورت مداوم در ترکیه اقامت و شاغل باشد، اجازه کار دائم بدون در نظر گرفتن شرایط اشتغال در ترکیه و نیز بدون محدودیت جغرافیائی ، صادر می شود.

برای خارجیانی که حداقل پنج سال در ترکیه به صورت بلاانقطاع اقامت داشته و نیز درصورتیکه در این مدت پیش کارفرمائی اشتغال نداشته باشند مجوز اشتغال مستقل صادر می گردد. شرایط اعطاء مجوز کار استثنائی با قانون محدود شده است. اجازه کار این افراد از کارکنان مستقل و وابسته متمایز بوده و از نظر زمان محدودیت نخواهد داشت.

خارجیان برای اخذ مجوز کار از کشور متبعوشان ویا کشور محل اقامت دائمشان می توانند به نمایندگیهای جمهوری ترکیه در آن کشور مراجعه کنند. پس از تکمیل پرونده، درخواست مذکور توسط نمایندگیهای خارج از کشور به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارسال خواهد شد. ظرف سه روز از زمان ارائه درخواست متقاضی اشتغال در ترکیه به نمایندگی خارج از کشور، مدارک لازم از سوی کارفرما به وزارت کار و اموراجتماعی تحویل داده می شود. پس از صدور اجازه کار توسط وزارت کار، متقاضی می بایستی ظرف نود روز به نمایندگی خارجی ترکیه مراجعه و ویزای کار دریافت نماید.

در صورتیکه متقاضیان اجازه کار دارای اقامت حداقل شش ماهه باشند شخصا و یا کارفرمایشان می تواند مدارک لازمه را به وزارت کار تحویل نماید. همچنین در این صورت نیازی به اخذ ویزای کاری پس از تائید اجازه کار موجود نمی باشد.برای تمدید مدت اجازه کار حداکثر تا 15 پس از پایان مدت مجوز و نیز دو ماه پیش از پایان مدت اعتبار آن می بایستی به وزارت کار مراجعه شود. وزارت کار مکلف است که حداکثر ظرف نود روز به گرونده متقاضی رسیدگی کرده و نیتجه را ابلاغ نماید. ولی درصورتیکه مدارکی ناقص باشد این مدت پس از تکمیل پرونده تا نود روز تمدید خواهد شد. وزارت کار می تواند از منابع امنیتی در مورد شخص مورد نظر تحقیق نماید.پس از پایان کار بررسی پرونده، وزارت کار می تواند درخواست را بپذیرد ویا آن را رد کند. درصورتیکه وزارت درخواست متقاضی را به تائید برساند، متقاضیانی که از دفاتر نمایندگی ترکیه درخارج از کشور مراجعه کرده باشند می بایستی ویزای کار از همان محل دریافت داشته و به اداره اتباع خارجی در ترکیه مراجعه نمایند.

متقاضیانی که ار داخل ترکیه مراجعه کرده اند مستقیما می توانند به اداره اتباع خارجی در پلیس آن استان مراجعه نمایند. درصورتیکه درخواست اشتغال در ترکیه رد شده باشد، متقاضی می تواند ظرف سی روز پس از ابلاغ نتیجه درخواست تجدید نظر کرده و به نتیجه اعتراض نماید. درصورتیکه وزارت کار به اعتراض پاسخ منفی دهد، متقاضی می تواند به دادگاه شکایت نماید.در زیر توضیحاتی برای راه های مختلف اجازه کار در ترکیه آورده شده است.

اخذ اجازه کار در ترکیه از طریق ثبت شرکت
با ثبت شرکت در ترکیه سهامداران شرکت میتوانند تقاضای اجازه کار و اقامت نمایند. این اجازه کار و دفترچه اقامت هر سال به شرط حائز بودن شروط لازم قابل تمدید است و صاحب آن در صورت دارا بودن شرایط لازم پس از 5 سال میتواند تقاضای تابعیت ترکیه را نماید.

اخذ اجازه کار از طریق استخدام در یک شرکت ترک
با استخدام در یک شرکت ترک فرد خارجی میتواند اجازه کار یک ساله و به تبع آن دفترچه اقامت دریافت نماید. این شرکت ترک باید شروط لازم برای این استخدام را دارا باشد. شرکت ترک باید در ازای استخدام هر خارجی 5 پرسنل رسمی شهروند ترکیه را در استخدام داشته باشد و سرمایه تادیه شده شرکت حداقل باید 100.000 لیر ترک باشد. شرکت ترک شروط دیگری را نیز باید حائز باشد که برای گریز از طولانی شدن مطلب نیازی به ذکر آنها نمی بینیم. در پایان یک سال، این اجازه کار دو سال دیگر نیز تمدید میشود. در پایان سه سال نیز به شرط ادامه کار در همان صنف، اجازه کار فرد تا سه سال دیگر تمدید خواهد شد. در پایان سال ششم فرد میتواند تقاضای اجازه کار نامحدود نماید. همچنین اتباع خارجی که 8 سال بطور مستمر و قانونی در ترکیه اقامت داشته اند میتوانند تقاضای اجازه کار نامحدود نمایند.

اجازه کار مستقل
اتباع خارجی که حداقل 5 سال بطور مستمر و قانونی در ترکیه اقامت داشته اند میتوانند تقاضای اجازه کار مستقل نمایند. در اعطای این نوع از اجازه کار آنچه که در ارزیابی مسئولین امر مهم است، سودمند بودن فعالیت شغلی فرد برای اقتصاد ملی کشور است

نظرات() 


우리바카라
سه شنبه 28 اسفند 1397 09:21 ق.ظ
Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely excellent.
I actually like what you've acquired here, certainly like
what you're stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible.
I cant wait to read far more from you. This is really a tremendous site.
Reda
سه شنبه 28 اسفند 1397 08:45 ق.ظ
Very good info. Lucky me I came across your site by accident (stumbleupon).
I have bookmarked it for later!
http://calisgenhea.org
سه شنبه 28 اسفند 1397 08:05 ق.ظ
what is tadalafil pills for http://calisgenhea.org alternatief tadalafil
thnwhavy
سه شنبه 28 اسفند 1397 07:42 ق.ظ
<a href=http://ketodietmenuwxr.com/#>what can you eat on the keto diet</a> can you drink wine on keto diet <a href="http://ketodietmenuwxr.com/#">keto diet dinner</a>
www.derdinianlat.net
سه شنبه 28 اسفند 1397 07:32 ق.ظ
I for all time emailed this weblog post page to all my friends, as if like to read it afterward
my links will too.
Ethan
سه شنبه 28 اسفند 1397 07:11 ق.ظ
I enjoy what you guys are usually up too. This sort of clever work and exposure!
Keep up the terrific works guys I've included you guys to
my own blogroll.
Shanel
سه شنبه 28 اسفند 1397 07:06 ق.ظ
Greetings I am so grateful I found your site, I really found
you by mistake, while I was researching on Digg for something else, Regardless I am here now and would just like to say kudos for a tremendous post
and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through
it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up
the excellent b.
http://www.cunoscut.ro/top-site/index.php?a=stats&u=iveywester838
سه شنبه 28 اسفند 1397 06:54 ق.ظ
I don't even understand how I finished up here, but I assumed
this put up used to be good. I do not understand who you might
be but definitely you are going to a famous blogger if you happen to aren't already.
Cheers!
hair extensions
سه شنبه 28 اسفند 1397 06:53 ق.ظ
wigs online39567
hair extensions
thnwhavy
سه شنبه 28 اسفند 1397 06:31 ق.ظ
<a href=http://ketodietmenuwxr.com/#>truth about keto diet</a> keto diet and running <a href="http://ketodietmenuwxr.com/#">how to start a keto diet reddit</a>
fashion jewelry
سه شنبه 28 اسفند 1397 06:28 ق.ظ
The quick turnover creates a sense of urgency:
If you don't buy it today, it probably won't be here tomorrow.
When the economy tanked, TJX began cycling inventory through the store faster than ever before, Lang
says.
costume jewelry fashion jewelry baxpwx40969
generic viagra without subscription
سه شنبه 28 اسفند 1397 06:16 ق.ظ
does viagra work with milk vagragenericaar.org
smoking pot and sildenafil.
www.cunoscut.ro
سه شنبه 28 اسفند 1397 06:11 ق.ظ
Excellent post. I was checking continuously this blog and I'm impressed!
Extremely useful info specially the last part :) I care for such info a lot.
I was seeking this particular info for a long time.
Thank you and good luck.
cialis no prescription
سه شنبه 28 اسفند 1397 06:05 ق.ظ
JaneWinslow generic cialis Cialis No Prescription will cialis help premature ejaculation [url=http://buyscialisrx.com/]cialis[/url]
generic viagra without a doctor prescription
سه شنبه 28 اسفند 1397 05:53 ق.ظ
sildenafil and vitamin e http://triviagra.com/ herbal sildenafil price in pakistan generic viagra without a doctor prescription 19 year old viagra
gecpourn
سه شنبه 28 اسفند 1397 05:41 ق.ظ
http://cialislisthec.com/# - canadian pharmacy ratings order viagra <a href="http://cialislisthec.com/#">viagra generic date</a>
007카지노
سه شنبه 28 اسفند 1397 05:19 ق.ظ
You need to take part in a contest for one of the most useful websites on the web.
I am going to highly recommend this site!
wholesale jerseys
سه شنبه 28 اسفند 1397 05:15 ق.ظ
Good day! I could have sworn I've been to your blog before but after browsing
through many of the posts I realized it's new to me.
Nonetheless, I'm definitely delighted I stumbled upon it
and I'll be book-marking it and checking back often!
cialis prescription
سه شنبه 28 اسفند 1397 04:59 ق.ظ
NereidaThirk cialis online buy generic cialis benefits of cialis 20mg [url=http://buyscialisrx.com/]cheap cialis[/url]
buy generic cialis
سه شنبه 28 اسفند 1397 04:57 ق.ظ
[url=http://cialsonlinebei.com]cialis 20mg[/url] http://cialsonlinebei.com buy generic cialis
Sibyl
سه شنبه 28 اسفند 1397 04:34 ق.ظ
cheap wigs human hair34858
Sibyl
Charla
سه شنبه 28 اسفند 1397 04:32 ق.ظ
Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so
she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83
views. I know this is entirely off topic but I had to share
it with someone!
cheap jerseys
سه شنبه 28 اسفند 1397 04:26 ق.ظ
Informative article, totally what I needed.
classified.oldblue.us
سه شنبه 28 اسفند 1397 04:22 ق.ظ
Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i
was just curious if you get a lot of spam responses?
If so how do you stop it, any plugin or anything you can suggest?
I get so much lately it's driving me insane so any help
is very much appreciated.
Young
سه شنبه 28 اسفند 1397 04:18 ق.ظ
Hello there! I simply would like to give you a big thumbs up for the excellent
info you've got here on this post. I'll be returning to your site for more soon.
elitek.nl
سه شنبه 28 اسفند 1397 04:10 ق.ظ
Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring
on other sites? I have a blog centered on the same information you discuss and would really like to have you share
some stories/information. I know my audience would enjoy your work.
If you're even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.
viagra
سه شنبه 28 اسفند 1397 04:01 ق.ظ
mechanism of action sildenafil sildenafil adicto al sildenafil
lidl paris 13 ouvert dimanche
سه شنبه 28 اسفند 1397 03:29 ق.ظ
Vous y trouverez plus de 200 boutiques de luxe.
http://dwp.pandeglangkab.go.id/
سه شنبه 28 اسفند 1397 03:22 ق.ظ
An intriguing discussion is definitely worth comment.
I think that you ought to publish more about this topic, it may not be a taboo matter but typically people do not talk about these topics.
To the next! All the best!!
Cliff
سه شنبه 28 اسفند 1397 03:21 ق.ظ
Having read this I believed it was rather enlightening.
I appreciate you spending some time and energy to put this article together.
I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting.
But so what, it was still worthwhile!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:

این وبلاگ در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی مسکونی و اداری فعالیت میکند.آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ: