تبلیغات
مهاجرت به کانادا و مهاجرت به استرالیا و اقامت - شرایط کاری در ترکیه و مهاجرت به آن
 

شرایط کاری در ترکیه و مهاجرت به آن

نوشته شده توسط :beyad mandani
پنجشنبه 28 مرداد 1395-10:18 ق.ظ

عنوان : شرایط اقتصادی ترکیه و راه اخذ مجوز کار در این کشور


ترکیه کشوری که در بین دو فرهنگ کاملا متفاوت قرار دارد و این موضوع باعث تاثیر گرفتن این کشور از هر دو کشور میشود.اما همچنان با تکیه بر فرهنگ گذشته خود توانسته از این موقعیت یعنی واقع شدن در بین غرب و شرق بهترین استفاده را بکند و  و از نظر علمی و دانشگاهی و یا اقتصادی در سطح خوبی قرار بگیرد.بیشترین جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل میدهد و به همین دلیل به یک مقصد خوب برای مسلمانان برای مهاجرت,کار ویا حتی تفریح تبدیل شده است.اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و مدرن است که هر روز گستر ده تر میشود.ترکیه در زمینه ایجاد اشتغال برای جوانان در زمینه های فراوانا فعالیت های گسترده ای کرده است.

اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و مدرن است که هر روز گستر ده تر میشود.ترکیه در زمینه ایجاد اشتغال برای جوانان در زمینه های فراوانا فعالیت های گسترده ای کرده است. به عنوان مثال در زمینه کشاورزی که با ایجاد زمینه های لازم باعث ثبت رتبه هفتم برای این کشور در دنیا در زمینه تولیدات کشاورزی شد.همچنین بخش حمل و نقل و بانکداری این کشور روند رو به رشد و مثبتی داشته است.همین عموامل باعث جلب کردن توجه نیروی کار مهاجر به این کشور شده است و متقاضیان کار برای کار در کشوری که بستر مناسب و آرامی در اقتصاد دارد اقدام میکنند.یکی درگیر از عواملی که بیشترین نقش را در رشد اقتصادی ترکیه را داشته صنعت پوشاک و نساجی این کشور بوده است به نحوی که پوشتک این کشور به برند قابل اطمینانی برای سرمایه گذاری در میان تجار تبدیل شده است.

وضعیت فعلی صنعت نساجی و پوشاک ترکیه

اگرچه سابقه صنعت نساجی در ترکیه به قرن هفده میلادی در امپراتوری عثمانی بازمی‌گردد، اما صنعت نساجی در قرن بیستم و با تاسیس کشور ترکیه وارد دوره نوسازی و مدرنیزاسیون شد. بالطبع با رشد کمی و کیفی صنعت پارچه بافی این کشور به‌عنوان لکوموتیو صادرات، بخش پوشاک آماده مصرف(Ready-to-wear) هم به مرور رشد کرد‌. در دو دهه اخیر همواره بیش از 10درصد کل صادرات ترکیه از آن این صنعت بوده است، جالب است بدانیم تقریبا نیمی از صادرات پوشاک ترکیه به کشورهای اتحادیه اروپا تعلق دارد‌. آلمان، انگلستان، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، هلند، دانمارک، آمریکا، بلژیک و سوئد مقاصد اصلی صادراتی این کشور به شمار می‌آیند.

 وضعیت مناسب صادرات صنعت پوشاک ترکیه دلایل متعددی دارد که در ادامه برخی از این موارد را بررسی خواهیم کرد:

    ترکیه از نظر مواد اولیه نساجی کشوری غنی به شمار می‌آید و هفتمین کشور تولیدکننده پنبه در جهان است.
     ترکیه موقعیت جغرافیایی مناسبی در میان اروپا و آسیا داشته و از طریق دریای مدیترانه با آفریقا در ارتباط است. درحالی که بخش تولید در استان‌های داخلی و آسیایی ترکیه به سرعت در حال رشد است، استانبول با مراکز خرید متعدد و حضور برندهای ترک و خارجی در حال تبدیل شدن به پایتخت مد جدید در کنار شهرهای پاریس، میلان، نیویورک و لندن است.
     این کشور دارای نیروی کار جوان و ماهر در بخش پوشاک و نساجی است‌. هم بخش دولتی و هم سازمان‌های غیردولتی از نیروی کار با آموزش‌های فنی به منظور حفظ سطح مهارت آنها حمایت می‌کنند‌. نیروی کار ترکیه از نیروی کار آسیایی ماهرتر و از نیروی کار اروپایی ارزان‌تر است.
     شرایط نیروی کار در صنعت پوشاک ترکیه به مراتب مناسب‌تر از کشورهایی نظیر بنگلادش و چین است و مشکلات مربوط به سلامتی و شرایط انسانی کار در این کشور کمتر از رقبای آسیایی خود است.


یکی از متقاضیان جدید و فراوان مهاجرت به ترکیه تولید کنندگان پوشاک ایرانی میباشند که با توجه به بستر مناسبی که کشور ترکیه برای تولید کنندگان پوشاک فراهم کرده باعث خروج موج فراوانی از تولید کنندگان ایرانی به سمت ترکیه شده است. 

در مقاله زیر توضیحاتی در زمینه مهاجرت به ترکیه و گرفتن اجازه کار با روشهای مختلف توضیح داده شده است.

نحوه اخذ اجازه کار در ترکیه

آخرین قانون مربوط به اشتغال خارجیان در ترکیه در سال 2003 به تصویب رسیده است. با این قانون هدفش این است که از مسیر های طولانی برای اخذ مجوز کار جلوگیری کند به این منظور که قبلا صادر کردن مجوز کار برای مهاجرین از طرف چند مرکز باید تایید میشد و به فرد ارائه میشد اما با تصویب این قانون این کار را فقط یک اداره انجام میدهد.

بر اساس قانون شماره 4817 سه نوع اجازه کار پیش بینی شده است. این گروهها شامل اجازه کار مدت دار و نامحدود برای کارکنان وابسته و کارکنان مستقل و موارد استثنائی می باشد. بر اساس قانون خارجیان می توانند از اجازه کار مدت دار ویا نامحدود به شرط به جا آوردن شرایط مورد نیاز، استفاده کنند. مدت اعتبار اجازه کار مدت دار بر اساس قرارداد کار یکسال بوده و برای کار در محل کار مشخص و حرفۀ خاصی صادر می گردد. پس از پایان یکسال اجازه کار برای همان شغل و محل کار تا سه سال دیگر تمدید می شود. پس از سه سال نیز این مجوز تا شش سال می تواند تمدید گردد.درصورتیکه یک تبعه خارجی حداقل هشت سال به صورت مداوم در ترکیه اقامت و شاغل باشد، اجازه کار دائم بدون در نظر گرفتن شرایط اشتغال در ترکیه و نیز بدون محدودیت جغرافیائی ، صادر می شود.

برای خارجیانی که حداقل پنج سال در ترکیه به صورت بلاانقطاع اقامت داشته و نیز درصورتیکه در این مدت پیش کارفرمائی اشتغال نداشته باشند مجوز اشتغال مستقل صادر می گردد. شرایط اعطاء مجوز کار استثنائی با قانون محدود شده است. اجازه کار این افراد از کارکنان مستقل و وابسته متمایز بوده و از نظر زمان محدودیت نخواهد داشت.

خارجیان برای اخذ مجوز کار از کشور متبعوشان ویا کشور محل اقامت دائمشان می توانند به نمایندگیهای جمهوری ترکیه در آن کشور مراجعه کنند. پس از تکمیل پرونده، درخواست مذکور توسط نمایندگیهای خارج از کشور به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارسال خواهد شد. ظرف سه روز از زمان ارائه درخواست متقاضی اشتغال در ترکیه به نمایندگی خارج از کشور، مدارک لازم از سوی کارفرما به وزارت کار و اموراجتماعی تحویل داده می شود. پس از صدور اجازه کار توسط وزارت کار، متقاضی می بایستی ظرف نود روز به نمایندگی خارجی ترکیه مراجعه و ویزای کار دریافت نماید.

در صورتیکه متقاضیان اجازه کار دارای اقامت حداقل شش ماهه باشند شخصا و یا کارفرمایشان می تواند مدارک لازمه را به وزارت کار تحویل نماید. همچنین در این صورت نیازی به اخذ ویزای کاری پس از تائید اجازه کار موجود نمی باشد.برای تمدید مدت اجازه کار حداکثر تا 15 پس از پایان مدت مجوز و نیز دو ماه پیش از پایان مدت اعتبار آن می بایستی به وزارت کار مراجعه شود. وزارت کار مکلف است که حداکثر ظرف نود روز به گرونده متقاضی رسیدگی کرده و نیتجه را ابلاغ نماید. ولی درصورتیکه مدارکی ناقص باشد این مدت پس از تکمیل پرونده تا نود روز تمدید خواهد شد. وزارت کار می تواند از منابع امنیتی در مورد شخص مورد نظر تحقیق نماید.پس از پایان کار بررسی پرونده، وزارت کار می تواند درخواست را بپذیرد ویا آن را رد کند. درصورتیکه وزارت درخواست متقاضی را به تائید برساند، متقاضیانی که از دفاتر نمایندگی ترکیه درخارج از کشور مراجعه کرده باشند می بایستی ویزای کار از همان محل دریافت داشته و به اداره اتباع خارجی در ترکیه مراجعه نمایند.

متقاضیانی که ار داخل ترکیه مراجعه کرده اند مستقیما می توانند به اداره اتباع خارجی در پلیس آن استان مراجعه نمایند. درصورتیکه درخواست اشتغال در ترکیه رد شده باشد، متقاضی می تواند ظرف سی روز پس از ابلاغ نتیجه درخواست تجدید نظر کرده و به نتیجه اعتراض نماید. درصورتیکه وزارت کار به اعتراض پاسخ منفی دهد، متقاضی می تواند به دادگاه شکایت نماید.در زیر توضیحاتی برای راه های مختلف اجازه کار در ترکیه آورده شده است.

اخذ اجازه کار در ترکیه از طریق ثبت شرکت
با ثبت شرکت در ترکیه سهامداران شرکت میتوانند تقاضای اجازه کار و اقامت نمایند. این اجازه کار و دفترچه اقامت هر سال به شرط حائز بودن شروط لازم قابل تمدید است و صاحب آن در صورت دارا بودن شرایط لازم پس از 5 سال میتواند تقاضای تابعیت ترکیه را نماید.

اخذ اجازه کار از طریق استخدام در یک شرکت ترک
با استخدام در یک شرکت ترک فرد خارجی میتواند اجازه کار یک ساله و به تبع آن دفترچه اقامت دریافت نماید. این شرکت ترک باید شروط لازم برای این استخدام را دارا باشد. شرکت ترک باید در ازای استخدام هر خارجی 5 پرسنل رسمی شهروند ترکیه را در استخدام داشته باشد و سرمایه تادیه شده شرکت حداقل باید 100.000 لیر ترک باشد. شرکت ترک شروط دیگری را نیز باید حائز باشد که برای گریز از طولانی شدن مطلب نیازی به ذکر آنها نمی بینیم. در پایان یک سال، این اجازه کار دو سال دیگر نیز تمدید میشود. در پایان سه سال نیز به شرط ادامه کار در همان صنف، اجازه کار فرد تا سه سال دیگر تمدید خواهد شد. در پایان سال ششم فرد میتواند تقاضای اجازه کار نامحدود نماید. همچنین اتباع خارجی که 8 سال بطور مستمر و قانونی در ترکیه اقامت داشته اند میتوانند تقاضای اجازه کار نامحدود نمایند.

اجازه کار مستقل
اتباع خارجی که حداقل 5 سال بطور مستمر و قانونی در ترکیه اقامت داشته اند میتوانند تقاضای اجازه کار مستقل نمایند. در اعطای این نوع از اجازه کار آنچه که در ارزیابی مسئولین امر مهم است، سودمند بودن فعالیت شغلی فرد برای اقتصاد ملی کشور است

نظرات() 


iPhone Cases
دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 11:48 ق.ظ
I blog often and I genuinely thank you for your information. Your article has truly peaked my interest.
I'm going to book mark your website and keep checking
for new information about once per week. I opted in for your
RSS feed too.
www.rnime.com
دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 11:08 ق.ظ
There is definately a great deal to find out about this
issue. I like all of the points you have made.
download
جمعه 28 اردیبهشت 1397 02:55 ق.ظ
I was able to find good info from your articles.
buy generic furadantin shop usa
سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 08:51 ق.ظ
It's an awesome post for all the internet users; they
will get benefit from it I am sure.
cheap Corel WordPerfect Office X5 Standard
سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 03:16 ق.ظ
Quality content is the key to be a focus for the visitors to go to
see the website, that's what this website is providing.
Marco
دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 06:59 ب.ظ
Now that you be familiar with video editing and also the things you need you are prepared to begin the journey
of amateur filmmaker to professional director.
" It was President Theodore Roosevelt who had given it the name of White House in 1901. The first lesson you must learn using your online course is how to read chord charts.
разнорабочий
یکشنبه 23 اردیبهشت 1397 12:30 ق.ظ
I think that what you posted made a ton of sense.
But, what about this? suppose you added a little content?
I am not suggesting your content is not solid., but suppose you
added a title that grabbed folk's attention? I mean مهاجرت به کانادا و
مهاجرت به استرالیا و اقامت
- شرایط کاری در ترکیه و مهاجرت به آن is kinda boring.

You ought to peek at Yahoo's front page and see how they
create post headlines to grab viewers interested. You might add
a video or a related picture or two to grab people excited
about what you've got to say. In my opinion, it could bring your posts a
little livelier.
Condotel Cocobay Da Nang
شنبه 22 اردیبهشت 1397 02:12 ب.ظ
Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However
I am encountering difficulties with your RSS. I don't know why I cannot subscribe to it.
Is there anyone else getting identical RSS problems? Anyone that knows the
solution can you kindly respond? Thanx!!
Toyota Tan Cang
چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397 02:00 ب.ظ
Hi! I'm at work browsing your blog from my new iphone 3gs!
Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
Keep up the outstanding work!
yeezy sply 350 black
سه شنبه 18 اردیبهشت 1397 06:14 ب.ظ
Nice blog here! Also your site loads up fast!
What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?

I wish my site loaded up as quickly as yours lol
3wymiar.Ugu.pl
دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 06:20 ق.ظ
Everything is very open with a clear description of the
challenges. It was definitely informative. Your website is very useful.

Many thanks for sharing!
Daftar Sbbet Bola Sbobet Deposit 50rb
یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 09:40 ب.ظ
Thanks for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I am waiting for your further write ups thanks once again.
Situs Judi Bola Piala Dunia 2018
شنبه 15 اردیبهشت 1397 05:47 ب.ظ
It is perfect time to make some plans for the future
and it's time to be happy. I have read this post and if I
could I desire to suggest you few interesting things
or tips. Maybe you could write next articles referring to
this article. I wish to read even more things about it!
chocolate
جمعه 14 اردیبهشت 1397 08:21 ب.ظ
It's very straightforward to find out any matter on net as compared to textbooks,
as I found this post at this website.
chocolate
پنجشنبه 13 اردیبهشت 1397 12:01 ب.ظ
Spot on with this write-up, I honestly think this site needs a lot more attention. I'll probably be returning to see more, thanks for the advice!
choc
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 10:08 ق.ظ
Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I
stumbleupon on a daily basis. It will always be interesting to read through articles from other
authors and use a little something from their websites.
Britney
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 04:16 ب.ظ
Νada melhor do que aliar bem eѕtar, viagens e beleza.
Alta
جمعه 31 فروردین 1397 11:31 ق.ظ
Que é turbo maca peruvian Excitante Sexual ?
рабочие
سه شنبه 21 فروردین 1397 12:45 ق.ظ
I am really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any internet
browser compatibility problems? A handful of my blog visitors have complained
about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.
Do you have any solutions to help fix this problem?
joma jewellery lila necklace
یکشنبه 19 فروردین 1397 06:39 ب.ظ
Let it dry and set for forty eight hours. Handy tray for earrings
and rings lifts mechanically to disclose eight
equally-sized compartments.
joma jewellery john lewis
یکشنبه 19 فروردین 1397 06:10 ب.ظ
In the case of selecting your home insurance then after all you need
to get one of the best deal for the cheapest premium.
http://112.124.11.186
یکشنبه 19 فروردین 1397 05:57 ق.ظ
But it's essential to all the time remember that you should elevate
your earring by the put up and not the diamond.
garciniacambogiapremium.net
یکشنبه 19 فروردین 1397 04:30 ق.ظ
Have actually been taking little over a month.
joma jewellery bangle
شنبه 18 فروردین 1397 09:53 ب.ظ
If you wish to promote your jewellery via retailers and
galleries, it's important to understand the wants of these businesses.
Joma Jewellery
شنبه 18 فروردین 1397 03:24 ب.ظ
33% of People haven't any financial plan, in response
to a report by CNBC. Particularly if their building is a
bit shotty.
разнорабочие киев
جمعه 17 فروردین 1397 02:49 ق.ظ
Greetings! This is my first visit to your blog! We are a collection of
volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
Your blog provided us valuable information to
work on. You have done a extraordinary job!
joma jewellery godmother
چهارشنبه 15 فروردین 1397 10:29 ق.ظ
If you actually do need to give her jewelry, casually take her into a couple of shops.

See how she reacts to the merchandise.
joma jewellery metrocentre
چهارشنبه 15 فروردین 1397 06:45 ق.ظ
Several colourful banners and logos can be found to your website.
They've a high conversion fee and might flip you right into a cash making affiliate.
www.wcpbbs.com
چهارشنبه 15 فروردین 1397 12:32 ق.ظ
They are most popular by some people as a result of
they are inexpensive. Nonetheless, they tarnish
inside a brief span of time.
Bungling Ben
سه شنبه 14 فروردین 1397 07:08 ب.ظ
So the brilliant” notion of some sort of wide launch did nothing to stem the tide of
pirating.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:

این وبلاگ در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی مسکونی و اداری فعالیت میکند.آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ: